Fotografia obiektów wykonywana jest w celu profesjonalnej prezentacji służącej doraźnym i długofalowym działaniom marketingowym. Profesjonalne zdjęcia obiektów pozwalają zaprezentować cechy estetyczne i funkcjonalne obiektu, uwypuklić jego atuty wizualne i stworzyć pozytywne wrażenie na temat który chcemy podkreślić. W dzisiejszym poście zaprezentuję jedną z takich realizacji.
Spis treści
Fotografia obiektu w Krakowie – case study
Jakiś czas temu zostałem poproszony o wykonanie zdjęć budynku Collegium Paderevianum Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, mieszczącego się przy Al. Mickiewicza w Krakowie. Zamawiającym była firma LHL Klinkier – producent cegieł klinkierowych z których wykonany został wspomniany obiekt. Celem była prezentacja całego obiektu, jego estetyki jak również cegieł i faktur dominujących w elewacji.
Pierwszym problemem z którym musiałem się uporać była sama lokalizacja obiektu. Aleje Mickiewicza to jedno z najbardziej zatłoczonych miejsc w Krakowie. Intensywny ruch samochodowy odbywa się tam od wczesnego rana do późnych godzin wieczornych. Jeśli jesteś kierowcą i mieszkasz w Krakowie to wiesz, że powinieneś omijać ten rewir. W najlepszym wypadku jakoś przepchniesz się przez zatłoczone ulice. W najgorszym – utkniesz w korkach na kilkadziesiąt minut.
Oczywiście na zdjęciach wizerunkowych należy dążyć do tego, by udział pojazdów i osób postronnych w kadrach był jak najmniejszy. Z tego względu na miejsce musiałem dotrzeć wcześnie rano. Chcąc wykorzystać krótki interwał czasowy w którym ruch samochodowy na Alejach nie jest jeszcze tak duży, na ulicy Krupniczej byłem jeszcze przed wschodem słońca. To była bardzo dobra decyzja ponieważ od momentu gdy zrobiło się widno, miałem do dyspozycji zaledwie kilkanaście minut względnego luzu. Pozwoliło to na wykonanie ujęć od strony Alei Mickiewicza. Ostatnie zdjęcia wykonałem już przy programowo zakorkowanej ulicy.
Na szczęście sama ul. Krupnicza przy rogu której mieści się Collegium Paderevianum nie jest aż tak bardzo zatłoczona, choć i tu należy wykazać się dużą cierpliwością, chcąc uniknąć na zdjęciach pojazdów i ludzi. W końcu to niemal centrum miasta. Fotografia obiektów w Krakowie jest zadaniem wymagającym przede wszystkim cierpliwości, na co z racji swojego doświadczenia byłem przygotowany. Na szczęście pogodę w tym dniu miałem po swojej stronie.
Apropo’s pogody właśnie, to fotografia obiektów jest silnie uzależniona od aktualnego stosunku pogody do pory dnia. W dni słoneczne najbardziej odpowiednie do fotografowania są godziny wczesnoporanne i późnopopołudniowe, kiedy niskie położenie słońca i związany z nim rozkład cieni i świateł pozwala uzyskać na zdjęciach efekt trójwymiarowości. W dni pochmurne równo rozproszone światło pozwala na fotografowanie obiektów właściwie o każdej porze dnia. W obu sytuacjach można dodatkowo wspierać się umiejętnym postprocessingiem. Jednak im bardziej naturalne, mniej dotknięte „cyfrowym pędzlem” są zdjęcia, tym lepiej.
Fotografia obiektów – ujęcia szerokokątne
Fotografia obiektów z oczywistych względów opiera się w dużym stopniu na ujęciach szerokokątnych. Mój ulubiony i najlepszy obiektyw do zdjęć architektury to Nikkor 14-24 mm F/2.8. Zakres ogniskowych, światło i doskonała rozdzielczość obrazu zarówno w centrum jak i brzegach kadru pozwala na wykonanie perfekcyjnych zdjęć już od w pełni otwartej przysłony. Zwykle jednak przymykam ją do wartości F/8, uzyskując optymalną rozdzielczość obrazu w całym kadrze.
Dodatkowo część ujęć została wykonana obiektywem Sigma 35mm F/1.4, który okazuje się pomocny w nieco bardziej skupionych kadrach.
Fotografia obiektów – detale
Ponieważ głównym celem mojego zadania było zaprezentowanie cegły klinkierowej z której wykonana jest elewacja Collegium Paderevianum, duża część ujęć wykonana została obiektywami typu zoom, z moim ulubionym Nikkor 70-200 F/2.8 na czele. Doskonała rozdzielczość tego obiektywu plus jego użyteczne ogniskowe są nieocenione w przypadku zdjęć w których należy zniwelować dystans a wykorzystanie np. drona jest utrudnione lub wręcz niemożliwe.
Fotografia obiektów – postprodukcja
Fotografia obiektów to nie tylko profesjonalnie wykonane zdjęcia, ale również ich odpowiednia postprodukcja. Zdjęcia obiektów wykonane w najbardziej optymalnych warunkach nie są pozbawione wad. Zabrudzenia i defekty elewacji, śmieci na chodnikach, czy niedoskonałości związane z niewłaściwą pielęgnacją elementów zielonych – wszytko to warto poprawić w programie graficznym (sam korzystam z Photoshop’a). Dodatkowo obróbka zdjęć pozwala na poprawę tonacji, kolorystyki i kontrastu, dzięki czemu zdjęcia w finalnej formie wyglądają bardziej atrakcyjnie.
Collegium Paderevianum na Wikipedii
Zdjęcia obiektów i wnętrz
Profesjonalne zdjęcia obiektów i wnętrz to doskonały materiał do celów marketingowych. Jeśli są Państwo zainteresowani współpracą w tym zakresie, zapraszam do kontaktu.
Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z kompleksu biznesowego Equal Business Park w krakowskim Podgórzu.