Wybierając garnitur na sesję zdjęciową, zwłaszcza sesję o charakterze biznesowym należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Eleganckie, modne ubranie to nie wszystko by można było osiągnąć zamierzony efekt. W dzisiejszym poście zawarłem kilka uniwersalnych porad dotyczących zarówno samego garnituru, jak również pozostałych elementów męskiej garderoby.
Spis treści
Garnitur na sesję – jaki jest najlepszy?
Biznesowy dress code rządzi się określonymi prawami i w tym względzie fotografia biznesowa jest zasadniczo spójna z obowiązującym kanonem. Należy jednak pamiętać, że sesja zdjęciowa stawia przed nami nieco inne wyzwania i ograniczenia. To jak ubieramy się na co dzień nie zawsze musi być odpowiednie w odniesieniu do warunków planu zdjęciowego, ekspozycji na światło błyskowe itd. Warto również wiedzieć, co w naszym ubiorze pozytywnie wpływa na sam charakter zdjęć, a czego należy unikać.
Poniżej omówiłem podstawowe kryteria dobrze skomponowanego ubioru. Wskazówki te dotyczą w głównej mierze sesji zdjęciowej w stylu classic business, choć większość z nich ma zdecydowanie uniwersalny charakter. A zatem:
Kolory
Odpowiednio dobrane kolory są jednym z najważniejszych czynników decydujących o powodzeniu sesji biznesowej. Zasada trzech dopełniających się barw marynarki, spodni, koszuli, krawata i pozostałych elementów męskiej galanterii pozwala osiągnąć harmonijny, przyjemny w odbiorze efekt. Również męska biżuteria, nawet stosowana z umiarem, powinna być utrzymana w tej samej, spójnej kolorystyce. Najbardziej popularne kolory w klasycznym wizerunku biznesowym to te najbardziej neutralne: odcienie niebieskiego i szarości.
Więcej o znaczeniu poszczególnych kolorów i tym, jak tworzyć harmonijne kompozycje w poście Ubiór na sesję – jak dobierać kolory?
Faktury materiałów
Wybierając garnitur na sesję biznesową najlepiej postawić na gładkie, pozbawione faktury materiały. Wynika to z dwóch powodów. Przede wszystkim neutralny, pozbawiony wzorów i zdobień strój sprawia, że wyglądamy w nim lekko i profesjonalnie. Drugim powodem dla którego warto zdecydować się na gładki garnitur jest… fizyka. A mówiąc ściślej- zjawiska interferencji/ mory szczególnie uprzykrzające życie fotografom/ retuszerom zdjęć biznesowych
Na poniższym przykładzie widać, jak faktura materiału plecionego z dwukolorowych nitek wygląda na zdjęciu. Efekt brzydkich, tęczowych plam można co prawda usunąć w programie graficznym, ale rezultat nigdy nie będzie tak estetyczny jak w przypadku gładkiego materiału.
Jeszcze gorzej wygląda to w przypadku małych kratek, pasków, plamek czy innych wzorków, które zwłaszcza na niskiej rozdzielczości zdjęciach nachodzą na siebie, tworząc abstrakcyjne plamy. O ile w przypadku mniej widocznych w kadrze połaci materiału typu koszula czy krawat nie są one tak uciążliwe, to zwłaszcza w przypadku marynarki mogą przytłoczyć i zdeformować zdjęcie.
Jeśli mimo wszystko chcemy założyć na sesję biznesową wzorzysty krawat czy prążkowaną koszulę, najlepsze będą delikatne, nienachalne kolorystycznie wzory. Im delikatniejsze, tym lepiej wyglądają na zdjęciach.
Jeszcze jedna ważna uwaga dotyczy rodzaju materiałów. Z uwagi na światło błyskowe wykorzystywane podczas sesji zdjęciowej najlepsze będą matowe, niepołyskujące tkaniny. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych refleksów świetlnych.
Dodatki do garnituru
O dodatkach na sesję biznesową napisałem więcej w poście Jak się ubrać na sesję zdjęciową . Podsumuję zatem- w tym wypadku mniej znaczy więcej. Dopuszczalne elementy męskiej biżuterii to okulary, zegarek, spinki i obrączka. Jeśli chcemy pochwalić się okazałym sygnetem czy łańcuchem to eksponowanie ich na sesji wizerunkowej zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem.
Od każdej z powyższych zasad można odejść. W końcu reguły są po to, by je łamać. Garnitur na sesję biznesową możemy wybrać sami w oparciu o swoje osobiste preferencje. W takich przypadkach warto jednak podejmować świadome decyzje, biorąc również pod uwagę to, co powie fotograf biznesowy. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych niespodzianek.