Rynek pracy w naszym kraju ma się dobrze, ale konkurencja w najbardziej atrakcyjnych obszarach jest coraz większa. Wiele osób poszukujących atrakcyjnego zatrudnienia zastanawia się, jak napisać dobre CV i już na początku procesu rekrutacyjnego zyskać przewagę nad innymi. W dzisiejszym poście omówimy to krok po kroku, dzięki czemu po jego przeczytaniu samodzielnie stworzysz perfekcyjne CV. Zapraszam do lektury.
Spis treści
Kandydaci na start – jak napisać dobre CV?
W dzisiejszym, konkurencyjnym świecie zawodowym posiadanie dobrze napisanego CV może być kluczowe dla zdobycia wymarzonej pracy. Czasem o zdobyciu stanowiska decydują małe detale, dlatego jeśli zamierzamy wziąć udział w wyścigu rekrutacyjnym, warto się do niego odpowiednio przygotować.
Jedyn z najczęściej pojawiających się pytań jest to, jak napisać dobre CV? Poprawnie przygotowane dokumenty rekrutacyjne to za mało, by skupić uwagę osoby rekrutującej. Pamiętajmy, że w rywalizacji biorą udział inni, a stawka jest naprawdę wysoka. Dlatego zamiast zastanawiać się jak napisać dobre CV, powinieneś myśleć raczej o tym, jak napisać świetne CV! Chętnie Ci w tym pomogę.
Jak powinno być skonstruowane idealne CV?
Pierwsza kwestia, absolutnie fundamentalna w przypadku dokumentów rekrutacyjnych to ich odpowiednia konstrukcja. Świetne CV powinno być stworzone w sposób, który wyróżnia Cię spośród innych kandydatów i przyciąga uwagę pracodawców. Powinieneś zastanowić się, jak „sprzedać się” w stylu, który zrobi na Twoim przyszłym pracodawcy piorunujące wrażenie. Okazuje sie, że nie jest to wcale takie trudne.
Mam kilku znajomych pracujących w działach HR dużych, międzynarodowych firm. To z ich relacji wiem, że wiele osób szukających pracy nagminnie popełnia proste błędy, które już na samym początku dyskwalifikują ich ofertę. Wystarczy zatem, że unikniesz kilku prostych błędów, a Twoje szanse już na samym początku wyścigu będą większe. Co to za błędy? O tym nieco niżej. Wcześniej skupmy się na tym, co najważniejsze.
Profesjonalne CV – jakie informacje powinno zawierać?
Jeśli zastanawiasz się jak napisać dobre CV, to w pierwszej kolejności powinieneś zadbać o to, by zawierało ono wszystkie niezbędne informacje. Są to przede wszystkim:
DANE OSOBOWE I KONTAKTOWE
Imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail
WYKSZTAŁCENIE
Ukończone szkoły, kierunki studiów
DODATKOWE UMIEJĘTNOŚCI
Kursy, certyfikaty, licencje
DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE
Lista Twoich poprzednich stanowisk pracy w odwróconej chronologii, zaczynając od najbardziej aktualnego. Podaj nazwę stanowiska, nazwę firmy, daty zatrudnienia oraz krótki opis stanowiska
OSIĄGNIĘCIA
Jeśli masz na swoim koncie jakieś szczególne sukcesy lub osiągniecia, wspomnij również o nich
DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA
Jeśli angażujesz się w działalność społeczną i charytatywną, takie informacje są mile widziane
ZAINTERESOWANIA
Opcjonalnie możesz wspomnieć o swoich zainteresowaniach zwłaszcza, jeśli określają Twoją osobowość lub są związane z rozwijaną ścieżką zawodową
Błędy w CV – 10 najczęściej popełnianych
Teraz o obiecanych błędach. Lista gaf popełnianych w tworzeniu dokumentów rekrutacyjnych mogłaby być bardzo długa, jednak ja postanowiłem skupić się na 10 najczęściej popełnianych błędach. Jeśli chcesz wiedzieć jak napisać dobre CV, powinieneś je dokładnie poznać:
1. BRAK PERSONALIZACJI
Jednym z największych błędów kandydatów jest przesyłanie jednego, ogólnego CV do różnych ofert pracy. Doświadczony rekruter od razu wyczuje, że dokument który przed nim leży wylądował również na innych biurkach. Pamiętajmy, że każdy pracodawca ma swoje konkretne wymagania i oczekiwania. Personalizacja CV jest kluczowa dla skutecznej aplikacji o pracę.
2. ZBYT DŁUGIE CV
Procesy rekrutacyjne bywają żmudne i czasochłonne. Pracodawcy otrzymują zwykle wiele aplikacji i mają ograniczony czas na ich przeglądanie. Dlatego ważne jest, aby Twoje CV było zwięzłe i nie przekraczało jednej lub – maksymalnie- dwóch stron. Nikt nie ma czasu i ochoty, by czytać przydługie elaboraty.
3. ZŁA STRUKTURA
Nieprzejrzysta i chaotyczna struktura Curriculum Vitae może utrudnić jego czytanie i zrozumienie. Rekruter zmuszony do poszukiwania konkretnych informacji może zrezygnować z dalszego zagłębiania się w dokument. Staraj się zachować logiczną kolejność informacji i użyj klarownego układu.
4. BRAK SKUPIENIA NA OSIĄGNIĘCIACH
Wiele osób piszać swoje CV skupia się na wymienianiu długich list obowiązków z poprzednich stanowisk, zamiast podkreślać konkretne osiągnięcia i rezultaty. To właśnie osiągnięcia mogą wyróżnić Cię spośród innych kandydatów.
5. BŁĘDY ORTOGRAFICZNE I GRAMATYCZNE
Jeden znajomy rekruter powiedział mi kiedyś, że ilość błędów gramatycznych i ortograficznych w dokumentach CV jest porażająca. Nawet małe literówki mogą negatywnie wpłynąć na wrażenie jakie wywierasz jako kandydat. Dlatego zawsze starannie sprawdzaj swoje CV przed przesłaniem, a najlepiej poproś kogoś innego o jego przejrzenie.
6. NIEAKTUALNE INFORMACJE
Nieaktualne informacje w CV wydają się dość kuriozalnym błędem, jednak naprawdę się zdarzają. Dotyczy to przede wszystkim dokumentów niepersonalizowanych (patrz pkt. 1), które kandydaci namiętnie wysyłają w różne miejsca. Jeśli chcesz zrobić dobre wrażenie, Twój życiorys zawodowy powinien być zawsze aktualny. Nie zapominaj aktualizować go o nowe doświadczenie, umiejętności i osiągnięcia.
7. NADMIAR SZCZEGÓŁÓW
Lepsze jest zawsze wrogiem dobrego. Unikaj nadmiernego detalizowania każdego aspektu swojego życiorysu zawodowego. Staraj się skupić na najważniejszych informacjach i wyeliminować zbędne szczegóły, które na etapie rekrutacji mogą być Twoją kulą u nogi.
8. ZBYT OSOBISTE INFORMACJE
Unikaj umieszczania w CV osobistych informacji, takich jak Twój stan cywilny, numer dowodu osobistego, adres zamieszkania etc. Te informacje są zazwyczaj nieistotne dla rekrutera. Dodatkowo mogą być kłopotliwe ze względu na naruszanie Twojej prywatności w dalszym przepływie dokumentów.
9. NIEWŁAŚCIWE FORMATOWANIE
Bycie oryginalnym za wszelką cenę również może być problematyczne. Używanie zbyt fantazyjnych szablonów, kolorów lub czcionek może sprawić, że Twoje CV będzie trudniejsze do czytania i nieprofesjonalne. Staraj się zachować prostotę i elegancję w formatowaniu dokumentu. Akcenty i wyróżniki ogranicz do niezbędnego minimum.
10. Brak profesjonalneRAK PROFESJONALNEGO ZDJĘCIA
Czytałem niedawno gdzieś w Internecie, że „dziś nie daje sie już zdjęć do CV”. Opinię tę wypowiedziała jakaś randomowa dziewczyna. Pozwól, że jeszcze raz podzielę się wiedzą pozyskaną od profesjonalnego rekrutera. Otóż jego zdaniem profesjonalne zdjęcie w CV to podstawa! Właśnie od zdjęcia kandydata rozpoczyna się komunikacja z osobą rekrutującą. Musisz wiedzieć, że 99,5% dokumentów CV posiada profesjonalne zdjęcie.
Jeśli chcesz rozwinąć swoją wiedzę na ten temat, zapraszam serdecznie do lektury posta Zdjęcia do CV, w którym znajdziesz bardziej szczegółowe informacje.
Darmowe kreatory CV w Internecie
Jak napisać dobre CV za darmo? W Internecie wiele jest miejsc, w których znajdziesz darmowe kreatory dokumentów CV. Wiele z nich ma możliwość wyboru konkretnego układu graficznego i kolumn informacyjnych jakie chcesz zawrzeć. Jeśli szukasz takich możliwości, polecam w szczególności:
Kreator CV Pracuj.pl
Live Career – CV za darmo
Darmowy kreator CV Canva
Każdy z nich oferuje kilkadziesiąt szablonów dzięki którym w pełni spersonalizujesz swoje CV. Są intuicyjne w obsłudze, szybkie i elastyczne. Kilka chwil i masz gotowe świetne CV!
Płatne, profesjonalne generatory CV
W Internecie dostępne są również płatne generatory CV. Zastanawiasz się, czym różnią się od tych bezpłatnych i czy warto z nich korzystać? Różnice nie są wielkie, ale w pewnych sytuacjach oczywiście warto. Jeśli bowiem zależy Ci na bardziej unikalnym podejściu, wykorzystaniu dodatkowych opcji czy np. stworzeniu CV w różnych wersjach językowych, to zdecyduj się na płatny, personalizowany szablon. W tym wypadku szansa na to, że ktoś wcześniej już go użył jest znacznie mniejsza niż w przypadku darmowych kreatorów.
Oto kilka płatnych, ciekawych opcji:
Dobre CV z perspektywy rekrutera
Na koniec jeszcze rzut okiem na rekrutację z perspektywy samego rekrutera. Osoby pracujące w działach human resources, odpowiedzialne za przeprowadzenie procesu rekrutacji to bardzo często wyspecjalizowani, odporni na mistyfikacje poławiacze pereł. Jednak również im przysługuje gorszy dzień, z zaniżoną odpornością na błędy i brak profesjonalizmu kandydatów. Wobraź sobie te stosy dokumentów które musisz przejrzeć, najlepiej na wczoraj. Tę ilość danych, tabelki, wzory, pogmatwane historie zawodowe. A później jeszcze spotkania, rozmowy, testy. To naprawdę nie jest lekka praca.
Rekruter też człowiek i warto o tym pamiętać, tworząc swoje CV. Ułatw mu zadanie i stwórz solidny, profesjonalny dokument, który każdy specjalista HR obejrzy z przyjemnością. Zadbaj o formę i treść. Pamiętaj o tym, by podać działający adres e-mail i aktualny numer telefonu. Nie ma nic bardziej irytującego niż proste rzeczy które nie funkcjonują tak, jak powinny. Dorzuć też koniecznie swoje profesjonalne zdjęcie, dzięki któremu Twoje CV wyróżni się na tle innych CV, zyska aspekt ludzki i sprawi, że Twój profesjonalny wygląd zrobi dobre wrażenie. A wtedy jest duża szansa, że usłyszysz w końcu to słynne zdanie: „Witaj w naszym zespole! Czekaliśmy na kogoś takiego jak Ty!”.
Jak napisać dobre CV – podsumowanie
Wiesz już jak napisać dobre CV. Przyłóż się, ponieważ dzięki temu podkreślisz swoje atuty i zyskasz przewagę nad innymi. A jeśli chcesz umówić się z fotografem i zyskać pakiet świetnych zdjęć którymi wzmocnisz swoje dokumenty, zapraszam na Sesję indywidualną.