Jak prezentować wnętrza w atrakcyjny sposób? Co sprawia, że niektóre ekspozycje silnie przyciągają uwagę i zainteresowanie, natomiast inne nie budzą żadnych emocji? Jeśli prowadzisz ośrodek i przyjmujesz gości, wynajmujesz lub sprzedajesz wnętrza, powinieneś przeczytać ten wpis.
Zdjęcia nieruchomości to wygodne narzędzie promocji dla wszystkich właścicieli, agentów nieruchomości i deweloperów. Pozwalają dotrzeć do wielu zainteresowanych osób niskim kosztem i bez specjalnego wysiłku. Popularne serwisy związane z rynkiem nieruchomości, takie jak OtoDom czy Gratka są w głównej mierze oparte na zdjęciach. Ich potencjał reklamowy jest olbrzymi, jednak nawet tak skuteczna forma reklamy nie jest pozbawiona wad.
Największą z nich jest brak dodatkowych wrażeń zmysłowych, dających możliwość lepszego poznania oferty. Jeśli wynajmujesz lub sprzedajesz wnętrza to wiesz, jak kluczowy jest moment w którym twój klient osobiście wizytuje oferowany lokal. To właśnie wtedy działa najlepiej.
Prezentacja wnętrz w internecie nie sprzedaje, ma jedynie przyciągnąć uwagę odwiedzającego. To równie ważny moment. Twój klient najpierw obejrzy wszystko niejako przez dziurkę od klucza. Twoją rolą jest to, by ten widok wywołał pozytywne odczucia i zachęcił go do wejścia do środka.
Spis treści
Jak prezentować wnętrza?
Jest kilka czynników, dzięki którym fotografia wnętrz ma większą siłę oddziaływania. Wszystkie odnoszą się do wrażeń zmysłowych a ich przemyślane zastosowanie może znacząco podnieść atrakcyjność fotografowanych pomieszczeń. Oto jak prezentować wnętrza w przemyślany sposób.
Naturalne światło
Światło to podstawowy czynnik w każdym rodzaju fotografii. Jeśli chcesz, by Twoje wnętrza wyglądały atrakcyjnie, należy je sfotografować w dobrym świetle.
Fotografia wnętrz najbardziej lubi naturalne światło dzienne. Najlepsze dla tego rodzaju zdjęć jest światło padające przez firany zawieszone w oknach. Dzięki rozproszeniu tworzy ono na ścianach, podłodze i meblach łagodne, przyjemne cienie. Aby uzyskać taki efekt, na fotografowanie należy wybrać odpowiednią porę dnia.
Ogólna zasada mówi, że wnętrza z oknami wychodzącymi na wschód najlepiej fotografować wczesnym rankiem, natomiast wnętrza z oknami na zachodnią stronę będą lepiej wyglądać sfotografowane późnym popołudniem. W przypadku wnętrz z oknami północnymi lub południowymi, najlepiej wybrać tę porę dnia, kiedy jest tam najjaśniej.
Jeśli światło sztuczne jest szczególnie ważne dla podkreślenia charakteru i klimatu wnętrza, warto zrównoważyć je ze światłem dziennym. Trzeba przy tym pamiętać, że światło sztuczne ma inną barwę niż światło dzienne, co może powodować niekorzystnie wyglądające przebarwienia. Można jednak temu zaradzić dzięki obróbce cyfrowej zdjęć.
W sytuacji, gdy wnętrze w ogóle nie posiada okien, jak chociażby klimatyczna restauracja w podziemiach, światło sztuczne jest kluczowe dla efektów. W tym wypadku warto pomyśleć o równomiernym oświetleniu miejsc, które chcesz pokazać.
Komfortowa przestrzeń
Stworzenie optymalnej przestrzeni jest głównym założeniem w sztuce aranżacji wnętrz. Przestrzeń jest synonimem wygody i luksusu. Również w fotografii wnętrz ma ona istotne znaczenie, decyduje nie tylko o walorach estetycznych, ale również tworzy ogólne wrażenie komfortu, niezwykle istotne dla oglądającego.
Przestronne wnętrza są łatwym obiektem fotograficznym. Trudniej jest w przypadku mniejszych pomieszczeń, jednak również je trzeba pokazać w sposób atrakcyjny. W tym wypadku warto rozważyć usunięcie z fotografowanej sceny tych elementów, które nie stanowią istotnego wyposażenia np. pokoju czy łazienki. Odzyskane w ten sposób miejsce da nam zdjęcia przyjemniejsze w odbiorze. To jeden ze sposobów, jak prezentować wnętrza ciasne i zabudowane.
Ponadto, dzięki zastosowaniu obiektywów szerokokątnych małe pomieszczenia mogą prezentować się na zdjęciach nieco bardziej okazale. Odradzam jednak przesadne wykorzystywanie tego typu “trików”. Zapewne nie chcesz, by rzeczywistość dla Twojego klienta okazała się rozczarowująca?
Ład i harmonia
Wszyscy lubimy estetyczne, harmonijne wnętrza. Będąc w otoczeniu spójnych, dopełniających się elementów, przedmiotów i kolorów, czujemy się zrelaksowani i bezpieczni. Dlatego bardzo ważne jest, by zdjęcia wnętrz oddawały poczucie panującego w nich naturalnego ładu i harmonii.
Na co warto zwrócić uwagę? Liczy się każdy, widoczny element. Najlepiej zacząć od usunięcia z fotografowanej sceny wszystkiego, co nieistotne. Na zdjęciach wnętrz mniej znaczy więcej.
Całe pomieszczenie powinno być uporządkowane. Biurko i stół posprzątane, a podłoga umyta i nabłyszczona. Zniknąć powinny wszelkie odwracające uwagę przedmioty, jak kosze na śmieci, kable, figurki, dodatkowy sprzęt komputerowy. Obrazy na ścianach warto wyprostować, krzywo wiszące ramy potrafią mocno zaburzyć odczucia oglądającego. Na stoliku przy łóżku można zostawić czasopismo lub wazon z kwiatami. Pościel powinna być wyprasowana, a poduszki puszyste. Mały sprzęt AGD w kuchni polecam zastąpić półmiskiem pełnym świeżych owoców. Dużo “niepotrzebnych” elementów jest również w łazienkach, tu także warto pomyśleć o usunięciu z pola widzenia wszelkich dozowników, opakowań i szczotek.
Harmonia nie oznacza usunięcia z zasięgu wzroku wszystkich śladów ludzkiej aktywności (o tworzeniu wrażeń za sprawą drobnych niedoskonałości pisałem w poście Zdjęcia hoteli, pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych). O wiele korzystniej wyglądają wnętrza sprawiające wrażenie już zamieszkałych, niż te oczekujące na wynajem lub sprzedaż w nieskazitelnym, sterylnym stanie. Stąd właśnie pozytywne wrażenia tworzy notes mimowolnie pozostawiony na biurku, lub książka na nocnym stoliku.
Dekoracje i dodatki
Pamiętając o zasadzie „mniej znaczy więcej”, warto rozważyć obecność dodatków pojawiających się w fotografowanej scenerii. Wystrój wnętrz jest ważny, ponieważ buduje wrażenia i nadaje całemu wnętrzu określonego charakteru. Mądrze dobrane dodatki mogą być również znakomitym dopełnieniem kolorystyki, pomostem między np. kolorem ścian a głównymi elementami wyposażenia. Dodatki nie powinny być zbyt duże i nachalne. Istotne jest także ich umiejscowienie. Twój odbiorca musi mieć poczucie, że dekoracje do salonu czy sypialni są użyteczne i potrzebne.
Czas na podsumowanie. Jak prezentować wnętrza, by wyglądały atrakcyjnie? Warto wziąć pod uwagę powyższe czynniki, ponieważ wynikają bezpośrednio z oczekiwań osób, do których adresujemy naszą ofertę. Im lepiej zrozumiesz ich potrzeby, tym lepszy – za pośrednictwem zdjęć – wyślesz im komunikat. Twój klient prawdopodobnie nie zna się na fotografii wnętrz, ale to właśnie zdjęcia przesądzą o tym, czy w ogóle będzie zainteresowany Twoją ofertą.
W kwestii przygotowania nieruchomości do sesji zdjęciowej warto zainteresować się tematem home staging’u.
Zdjęcia mieszkań, domów, obiektów wypoczynkowych
Jeśli zależy Ci na profesjonalnych zdjęciach mieszkania na sprzedaż, hotelu czy obiektu w którym podejmujesz swoich gości, zapraszam do kontaktu. Wcześniej możesz obejrzeć zdjęcia nowego biura w Krakowie, które miałem przyjemność wykonać.