pozowanie przed obiektywem

Pozowanie przed obiektywem – poradnik

Pozowanie przed obiektywem aparatu fotograficznego jest dla wielu osób trudne i skomplikowane. Nic dziwnego, umiejętność swobodnego zachowania na planie zdjęciowym wymaga dużej świadomości i kontroli własnego ciała, wypracowanej ekspresji itd. Na szczęście Istnieje kilka prostych i skutecznych tricków, dzięki którym nawet mało doświadczona osoba może poradzić sobie z tym wyzwaniem. Jeśli więc planujesz niebawem spotkanie z fotografem, koniecznie przeczytaj ten post.

Sztuka pozowania do zdjęć

Pozowanie do zdjęć to sztuka, której profesjonalne modelki i modele uczą się właściwie przez całą swoją karierę. Wielogodzinne treningi z pracy przed obiektywem pozwalające poznać różne techniki pozowania, doświadczenia z różnymi rekwizytami, w różnych stylizacjach i otoczeniu… Dzięki tym doświadczeniom profesjonalna modelka czy model pozują w bardzo naturalny, intuicyjny sposób.

A jak to wygląda w przypadku osób, które z profesjonalnym modellingiem nie mają nic wspólnego, same z reguły nie lubią pozować, a na hasło „sesja zdjęciowa” reagują atakiem paniki? Czy takie osoby mogą poradzić sobie z wyzwaniami sesji wizerunkowej? W gruncie rzeczy pozowanie przed obiektywem bez doświadczenia wcale nie musi być problemem. Warto jednak poznać podstawowe zasady pozowania do zdjęc, dzięki którym współpraca z fotografem, jak również fotografie z sesji z pewnością będą lepsze.

pozowanie przed obiektywem 04

Najważniejsza rada dla osób które nie lubią się fotografować

Większość ludzi przyznaje, że sesja zdjęciowa jest dla nich wyjściem poza strefę komfortu. Niechęć przez fotografowaniem jest często wynikiem zaniżonej samooceny, braku pewności siebie czy niezadowolenia z własnego wyglądu. Tymczasem to nie wygląd zewnętrzny, ale właśnie nastawienie psychiczne jest głównym problemem. Fotografowałem wiele osób, które na sesję zdjęciową przychodziły z założeniem, że zawsze źle wychodzą na zdjęciach. Takie nastawienie przypomina próbę jazdy samochodem z zaciągniętym hamulcem. Dlatego właśnie pierwszą i najważniejszą rzeczą jaką należy zrobić przed sesją zdjęciową, to pozbyć się uprzedzeń względem siebie.

A właściwie, co masz do stracenia? Skoro już zdecydowałaś/eś się na sesję zdjęciową, to pamiętaj, że doświadczenie fotografa, jego profesjonalny sprzęt, znajomość wielu trików, odpowiednie światło – to wszystko ma szansę złożyć się w zaskakujący – w pozytywnym tego znaczeniu – rezultat. Dołóż do tego minimum otwartości i tak oto- jesteśmy o jeden ważny krok dalej.

Pozowanie do zdjęć – poradnik

Podczas sesji zdjęciowej profesjonalny fotograf powinien kontrolować przebieg wydarzeń. Mówić Ci co masz robić, jak się ustawiać lub czego unikać. Dobra komunikacja i relacja są kluczowe, dlatego w trakcie sesji świetnie sprawdza się small talk. Nie krępuj się, śmiej się i żartuj, mów o sobie, swoim życiu i planach. Dzięki rozmowie znacznie łatwiej jest złapać odpowiedni luz i dystans. Wzrasta zaufanie, a komunikacja staje się bardziej otwarta.

pozowanie do zdjęć

Co poza tym? Istnieją konkretne techniki, dzięki którym nie tylko lepiej poczujesz się przed obiektywem. Za ich sprawą będziesz po prostu lepiej wyglądać w kadrach. Oto moje sprawdzone tipy:

Przede wszystkim – rozluźnij się

Przed rozpoczęciem sesji postaraj się sprawić, by Twoje ciało było zrelaksowane. Jeśli masz z tym problem, zrób proste ćwiczenie z jogi. Zamknij na chwilę oczy, weź głęboki wdech i wypuszczaj powietrze nosem tak wolno, jak tylko potrafisz. Rozluźnij czoło, ramiona i brzuch, pomyśl o czymś miłym. Początek jest najtrudniejszy, jednak już po chwili zauważysz, że w trakcie swodobnego oddychania czujesz się coraz lepiej. Stres i napięcie powoli mijają, a Tobie pozowanie do zdjęć przychodzi coraz łatwiej.

Zacznijmy od naturalnego ruchu

Podczas każdej sesji zdjęciowej pierwsze ujęcia są usztywnione. To naturalny objaw, który z czasem mija. Jeśli trwa to długo, polecam technikę naturalnego ruchu. Przykładowo, stań swobodnie tyłem do fotografa. Na komendę 3-2-1 odwróć się, podnieś ręce lub zarzuć włosy. Zrób to po swojemu, bez zastanawiania się, czy tak jest dobrze. Takie naturalne, niereżyserowane ruchy powodują, że pozowanie przed obiektywem staje się łatwiejsze, a zdjęcia zyskują energię i naturalność. Polecam takie ćwiczenia, zanim jeszcze zaczniemy zdjęcia w zaplanowanych pozach.

pozwanie przed obiektywem

Pamiętaj o wyprostowanej sylwetce

Bez względu na rodzaj zdjęć, podstawą dobrego pozowania jest otwarta, wyprostowana sylwetka. Jeśli masz tendencję do garbienia się, przed wykonaniem zdjęcia możesz wciągnąć mocno powietrze. Dzięki temu podniesie się klatka piersiowa i wyprostuje kręgosłup. Będziesz wyglądać szczuplej i bardziej witalnie.

Jeśli masz problem z przyjęciem naturalnej postawy, znajdź jakieś oparcie lub usiądź. Pamiętaj jednak, że nawet w takich pozach warto pamiętać o wyprostowanej, otwartej sylwetce. W siedzących postawach znacznie o to trudniej.

Ustaw się w pozycji półbocznej

Pozowanie przed obiektywem w pozycji na wprost (en face) w niektórych ujęciach jest akceptowalne, jednak zwykle powiększa i spłaszcza sylwetkę. Dużo bardziej korzystna jest poza półboczna (sam często używam określenia półprofil) w której osoba fotografowana jest zwrócona mniej więcej pod kątem 45 stopni do osi obiektywu. Dzięki temu sylwetka staje się trójwymiarowa i znacznie lepiej wygląda na zdjęciu.

Znajdź swój lepszy profil

Ustawianie pozycji półbocznej powinno być poprzedzone wyborem lepszego profilu. Zwykle osoby fotografowane wiedzą, z której strony wyglądają bardziej korzystnie. Jeśli jednak masz wątpliwości, możesz swój lepszy profil łatwo zidentyfikować. Bardzo często jest to ta część twarzy, którą bardziej odsłaniasz swoją fryzurą. W razie wątpliwości pozwól zdecydować fotografowi. Osobiście w takich sytuacjach wykonuję zdjęcia z obu profili, dzięki czemu później można już na spokojnie wybrać bardziej korzystne ujęcia.

pozowanie przed obiektywem

Uśmiechaj się w naturalny sposób

Umiejętność naturalnego uśmiechania się w trakcie pozowania jest wielkim sprzymierzeńcem, jednak to niezwykle rzadko spotykana cecha. Jeśli jej nie posiadasz, a mimo to chcesz na zdjęciach wyglądać pozytywnie, w zupełności wystarczy pogodny wyraz twarzy. Nie rób nic na siłę. Wymuszony, przyklejony do twarzy uśmiech wygląda źle i nienaturalnie.

Unikaj deformacji

Bardzo często w trakcie pozowania do zdjęć powstają różnego rodzaju deformacje, mające niekorzystny wpływ na finalny efekt. Na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę?

  • Nie sklejaj ramion z tułowiem, ani nogi z nogą. Zostaw trochę przestrzeni między nimi. Dzięki temu sylwetka wygląda lżej i bardziej naturalnie.
  • Nie przyciskaj dłoni do twarzy. Każde zagłębienie stworzy niepotrzebne cienie.
  • Chcąc uniknąć tzw. podwójnej brody, wysuń głowę w stronę obiektywu. Możesz również delikatnie wypychać językiem dolną szczękę.
  • Jeśli Twoje dłonie mają tendencję do uwydatniania żył, przed wykonaniem zdjęcia możesz unieść je nad głowę i chwilę nimi pomachać. Przez kolejną minutę ręce będą wyglądać doskonale. Później można to powtórzyć.
  • Pamiętaj, że obiektyw fotograficzny powiększa te elementy, które są najbliżej. Jeśli przykładowo odchylisz się do tyłu, Twoja głowa stanie się nienaturalnie mała w stosunku do tułowia. Pozując do zdjęć postaraj się przenieść ciężar ciała do przodu, na nogę wykroczną. Taka pozycja pozwoli wyrównać proporcje głowy, tułowia i ramion.
pozowanie przed obiektywem 03

Muzyka w trakcie sesji

Bardzo pomocna w trakcie sesji zdjeciowej może okazać się…Twoja ulubiona muzyka. Pozowanie przed obiektywem staje się wtedy dużo prostsze i mniej krępujące. Jeśli więc jest taka możliwość, zabierz na sesję telefon z kilkoma ulubionymi piosenkami. Zobaczysz, o ile łatwiej przychodzi Ci pozowanie, kiedy w tle lecą Twoje ulubione kawałki.

Pozowanie przed obiektywem – podsumowanie

Pozowanie przed obiektywem nie jest tak trudne jak się wydaje. Przy odrobinie świadomości i zaangażowania można sobie z tym poradzić nawet bez wielkiego doświadczenia.

W trakcie sesji bądź sobą, jakkolwiek irytująco to nie brzmi (zwłaszcza, gdy jesteś zestresowana/y). Każdy ma swoje atuty i każdemu można zrobić dobre zdjęcia. Nie myśl już o tym czerwonym pryszczu na nosie, który pojawił się dziś rano. Usunięcie go w Photoshopie to mniej niż jedna sekunda. Skwaszonej miny usunąć się nie da.

Bądź cierpliwa/y. Nawet jeśli nie czujesz się na sesji w pełni komfortowo, dobry fotograf wykona wystarczającą ilość powtórzeń, z których z pewnością wybierzesz udane zdjęcia. Czasem wystarczy 10 minut, a czasem potrzeba nieco więcej czasu. Najważniejszy jest efekt końcowy, czyli zdjęcia z których finalnie będziesz zadowolona/y.

Na zakończenie polecam Ci jeszcze post Sesja zdjęciowa – 7 grzechów głównych z którego dowiesz się, czego nie robić przed sesją.

Sesja zdjęciowa w praktyce

Jeśli chcesz sprawdzić moje rady w praktyce i umówić się na sesję zdjęciową, zapraszam do kontaktu. Zdjęcia biznesowe, portrety, lifestyle – wszystko w Twoim zasięgu!

Darek Kempny – fotograf wizerunkowy
tel. 503 950 939
info@dariuszkempny.pl

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go dla innych: