profil twarzy

Profil twarzy – jak sprawdzić który jest lepszy?

Profil twarzy to jeden z największych dylematów osób pozujących do zdjęć. Częściej spędza sen z powiek kobietom niż mężczyznom, ale również wśród panów znajdą się tacy, dla których jedna ze stron ich osobistego oblicza jest kompletnie nie do przyjęcia. Jak sprawdzić który profil jest lepszy? Jak dać się sfotografować by osiągnąć jak najlepszy efekt? O tym w dzisiejszym poście.

Na początek prawda obiektywna. Najbardziej atrakcyjne osoby do fotografowania to te z idealnie symetrycznymi rysami twarzy. Sęk w tym, że takie osoby w przyrodzie właściwie… nie istnieją. W ciągu ostatnich dziesięciu lat fotografowania zdarzyło mi się bodaj tylko dwa razy wykonywać zdjęcia osobom o dość (choć nie idealnie) symetrycznych rysach. U większości osób asymetria twarzy jest dość delikatna i można ją dostrzec dopiero po wnikliwym przeanalizowaniu poszczególnych rysów. Zdarza się również, że twarz sfotografowana z lewej i prawej strony wygląda zupełnie inaczej. Czy to właściwie stanowi jakiś problem?

I tak i nie. Choć zdjęcia biznesowe zwykle nie są wykonywane z profilu, a najczęściej stosowanym układem jest ujęcie twarzy z tzw. półprofilu, to wybór odpowiedniej strony ma znaczenie psychologiczne. Przekonanie że podczas sesji zdjęciowej wszystko zmierza we właściwym kierunku wpływa na komfort osoby fotografowanej i jest niezwykle ważne do osiągnięcia zamierzonego celu.

Jak wybrać lepszy profil?

Jeśli mamy przekonanie graniczące z pewnością, że tylko z jednej strony nasza twarz wygląda dobrze, powinniśmy już na samym początku sesji zdjęciowej porozmawiać o tym z fotografem biznesowym. W przeciwnym razie on sam zdecyduje którą stronę wybrać, co wiąże się m.in. z czasochłonnym ustawieniem światła. My zaś zamiast skupić się na dobrym pozowaniu będziemy boksowali się z myślami typu „o nie, z tej strony mój nos wygląda tragicznie!”. Otwartość w tej i innych kwestiach związanych z naszym wyglądem jest bardzo ważna. Nawiasem mówiąc, przekonanie że jest się osobą niefotogeniczną i popieranie tej teorii ewentualnymi defektami jest niezwykle rzadko zgodne ze stanem faktycznym.

profil twarzy

Lepszy profil twarzy – lewy czy prawy?

To zależy. Istnieje teoria głosząca, że lepszy jest lewy profil naszej twarzy. Podobno wiąże się to z faktem, że odpowiedzialna za emocje prawa część ludzkiego mózgu kontroluje lewą stronę a ekspresja i wszelkie emocje łatwiej objawiają się właśnie na lewej stronie. Ile w tym prawdy, ile zaś paranaukowego naciągania – nie mnie oceniać. Pozwólcie zatem, że podzielę się swoim doświadczeniem w tej materii.

Profil twarzy- który wybierze fotograf?

Każdy fotograf ma swoje osobiste doświadczenia w kwestii wyboru lepszego profilu. Ja osobiście jakiś czas temu zaufałem jednemu z psychologów (niestety, nie pamiętam jego nazwiska- shame on me!) który na podstawie swoich wieloletnich badań dowiódł, że lepszy profil twarzy wskazuje przede wszystkim… nasza fryzura. Sposób ułożenia włosów ma być podświadomym sposobem ukrywania tej mniej atrakcyjnej części oblicza. Jeśli zatem zaczesujemy włosy na lewą stronę, to naszym lepszym profilem będzie ten prawy. I vice versa.

Podczas swoich sesji zdjęciowych zwykle staram się już na samym początku współpracy poruszyć kwestię lepszego/ gorszego profilu. Jeśli klient nie jest pewny z której strony wygląda lepiej, stosujemy powyższą teorię. Póki co sprawdziła się ona w 99% przypadków i dla mnie to wystarczający dowód, że jest prawdziwa.

A co z łysymi?

I tutaj sprawy nieco się komplikują… 🙂 Osoby pozbawione włosów, czy też preferujące proste, symetryczne grzywki nie dadzą się podporządkować powyższej teorii. W takich wypadkach szukamy lepszego profilu drogą prób i błędów. Trwa to nieco dłużej, wymaga ponownego ustawienia światła w studio, ale w efekcie już kilka pierwszych ujęć daje odpowiedź na pytanie który profil jest lepszy. Czasem decydują o tym mocno subiektywne, trudne do zdefiniowania odczucia. I dobrze, grunt by wszyscy wyszli z sesji zdjęciowej zadowoleni.

Profil twarzy w fotografii portretowej nie jest aż tak ważny jak nam się wydaje. Jednak na wszelki wypadek lepiej wybrać ten lepszy :)))

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go dla innych: