Na podstawie sesji zdjęciowych jakie zrealizowałem w ostatnich dwóch latach mogę śmiało powiedzieć, że zdjęcia do CV to jeden z najbardziej popularnych rodzajów fotografii wizerunkowej. W procesie rekrutacji każdy kandydat chce zrobić dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy. Często właśnie od tego „pierwszego wrażenia” zależy, czy uda się osiągnąć zamierzony cel. Nic więc dziwnego, że zdjęcia portretowe cieszą się dużym zainteresowaniem, a osoby poszukujące pracy chętnie umieszczają je w swoich dokumentach rekrutacyjnych. Czy profesjonalne zdjęcie może mieć wpływ na zdobycie upragnionej posady? O tym w dzisiejszym poście.

Profesjonalne zdjęcie do dokumentów rekrutacyjnych

Najważniejszymi atutami osoby poszukującej pracy są doświadczenie zawodowe i posiadane kompetencje. To powinno wystarczyć do zbudowania mocnego CV, ale niekoniecznie wystarczy do zdobycia pracy. Rekrutacja to otwarta rywalizacja, w której musimy zaprezentować się lepiej na tle innych kandydatów. Dobrze przygotowany list motywacyjny, przejrzyste curriculum vitae dają pewną przewagę.

Co jeszcze możemy zrobić oprócz przygotowania listy swoich osiągnięć? Możemy umieścić w swoim CV dobre, profesjonalne zdjęcie.

zdjęcia do cv

CV ze zdjęciem czy bez?

Czy w CV musi być zdjęcie? Z prawnego punktu widzenia oczywiście żaden pracodawca nie może wymagać od nas umieszczenia zdjęcia w dokumentach. Z powodu jego braku nie można również odrzucić dokumentów w procesie rekrutacyjnym. Tak to wygląda od strony prawnej, ale…

No właśnie, jest jeszcze druga strona medalu. Spójrzmy na proces rekrutacji z punktu widzenia pracodawcy. Osoba zajmująca się przeglądaniem CV chce się dowiedzieć o nas jak najwięcej. W tej sytuacji profesjonalne zdjęcie będzie pomocne, ponieważ mówi o nas więcej, niż możemy napisać w swojej biografii zawodowej. Nie tylko o tym jak wyglądamy, ale również o naszym podejściu, wartościach i tym wszystkim co sobą reprezentujemy.

Jeszcze jeden powód dla którego CV ze zdjęciem będzie mieć przewagę nad dokumentem bez fotografii jest bardzo prozaiczny. Fotografia w CV wyróżnia nas na tle innych. Rekruterowi przeglądającemu stosy dokumentów łatwiej jest zapamiętać kandydata po wyglądzie niż np. po nazwisku. Zdjęcie które robi dobre wrażenie i zapada w pamięć już na pierwszym etapie rekrutacji może dostarczyć kandydatowi dodatkowych, cennych punktów. Tam, gdzie konkurencja jest duża, może się to okazać czynnikiem decydującym.

portret biznesowy

Zdjęcie w CV – 5 głównych atutów

Posiadanie zdjęcia w CV można sprowadzić do 5 ważnych atutów:

  • zdjęcie wyróżnia nas na tle dokumentów innych kandydatów
  • dobre zdjęcie podkreśla nasze profesjonalne podejście
  • zdjęcie sprawia, że rekruterowi łatwiej nas zapamiętać
  • zdjęcie nadaje suchym faktom w CV bardziej ludzkiego charakteru
  • zdjęcia pokazują naszą otwartość i pozytywne nastawienie

Jak powinno wyglądać zdjęcie do curriculum vitae?

Czy warto inwestować w profesjonalne zdjęcia do curriculum vitae? A może wystarczy nam zwykłe selfie wykonane smartfonem? Odpowiedź na to pytanie narzuca się właściwie sama. Jak nas widzą – tak nam płacą. Jeśli poważnie podchodzimy do swojej kariery, to nie pozwolimy sobie na amatorską wizytówkę. Zdjęcie w CV jest właśnie taką spersonalizowaną wizytówką.

Zdjęcia amatorskie są postrzegane jako… amatorskie, a to nie wpływa pozytywnie na nasz wizerunek. Jeśli więc potrzebne jest nam dobre zdjęcie do podania o pracę, profesjonalna sesja jest jak najbardziej wskazana.

Takie zdjęcie powinno spełniać kilka kryteriów. Z obiektywnych względów trudno wykonać je samodzielnie.

zdjęcie do cv

Perfekcyjne zdjęcie do CV – 5 zasad

Zdjęcie które umieszczamy w CV powinno być perfekcyjne w sensie obowiązujących kryteriów. To nie czas na fotograficzne eksperymenty czy wymyślanie koła na nowo. Jakie są kryteria profesjonalnego zdjęcia do dokumentów? Oto 5 najważniejszych zasad:

  • kadr na jednolitym, najczęściej białym, szarym lub czarnym tle
  • zrównoważona perspektywa, bez zniekształceń i przerysowań
  • profesjonalne światło z efektem naturalnego światłocienia
  • ubiór spójny z celem wizerunkowym, dress code’m firmy etc.
  • naturalna, pozytywna mowa ciała

Powyższe zasady są klasyczną regułą fotografii portretowej, dzięki której osiągniemy zamierzony efekt. Rekruter oglądający CV z takim zdjęciem nie będzie mieć problemów z rozpoznaniem osoby w kadrze, a wrażenie jakie stworzy dobre zdjęcie będzie pozytywne.

A jakich zdjęć nie powinno się umieszczać w CV?

Co prawda coraz rzadziej, ale jednak wciąż zdarzają się przypadki umieszczenia w CV niewłaściwego zdjęcia. O jaki typ zdjęć chodzi? Z pewnością w dokumentach nie powinno znaleźć się zdjęcie słabej jakości, z nieodpowiednim poziomem jasności, kontrastu, czy zdjęcie z przerobionymi kolorami. W CV nie warto umieszczać również zdjęć nieprofesjonalnych, np. selfie zrobionych podczas wakacji czy jakiejś imprezy. Reakcja pracodawcy na tego typu fotografie w oficjalnych dokumentach niemal zawsze będzie negatywna. Jeśli więc nie posiadamy dobrego, profesjonalnego i – co warte podkreślenia – aktualnego zdjęcia, lepiej nie umieszczać go w dokumentach w ogóle.

zdjęcie w cv

Czy zdjęcie do dowodu można wykorzystać w rekrutacji?

Wiele osób pyta o różnice między zdjęciami do dowodu a zdjęciami do rekrutacji. Pozornie tego typu zdjęcia niczym się nie różnią, jednak jeśli przyjrzymy się uważnie, to różnice pomiędzy nimi są zasadnicze.

Zdjęcia do dowodu, paszportu to zdjęcia biometryczne. Głównym zadaniem takich fotografii jest potwierdzenie tożsamości osoby lub ułatwienie jej identyfikacji w określonych sytuacjach. Takie zdjęcie powinno spełniać określone kryteria urzędowe. W przeciwieństwie do niego zdjęcie do CV może mieć bardziej emocjonalny charakter, prezentować pozytywną ekspresję, podkreślać profesjonalizm kandydata poprzez określony strój, mowę ciała etc.

CV ze zdjęciem

Zdjęcia do CV – Jak się ubrać?

Choć na zdjęciu w CV ubiór będzie tylko częściowo widoczny, warto zadbać o to, by wyglądał schludnie i profesjonalnie. Planując sesję warto pamiętać o podstawowych zasadach:

  • ubiór powinien być wygodny i dopasowany do sylwetki
  • kolorystyka elementów garderoby zrównoważona, oparta na dopełniających się kolorach
  • najlepiej postawić na jednolite i stonowane materiały, bez mocnych wzorów
  • unikamy prześwitujących lub odbłyskujących materiałów
  • rezygnujemy z elementów garderoby z elementami brandowymi, logo itp.
  • ograniczamy ilość dodatków do niezbędnego minimum

Czy na oficjalnym zdjęciu można się uśmiechać?

Czy na oficjalnym zdjęciu można się uśmiechać? Takie pytania pojawiają się bardzo często. Teoretycznie nie powinno to budzić żadnych wątpliwości. Zdjęcie uśmiechniętej osoby powinno być odbierane pozytywnie. Jednak nie zawsze tak jest. Osoba przeglądająca dokumenty rekrutacyjne widzi nas często po raz pierwszy w życiu. Może więc mylnie zinterpretować nasz uśmiech.

Jeśli masz wątpliwości jakie zdjęcie bęzie lepsze, najlepiej znaleźć równowagę między profesjonalną powagą a szczyptą luzu. Od pełnej powagi i skupienia twarzy, lub twarzy lekkoducha lepsze wrażenie zrobi pogodne zdjęcie z naturalną, niewymuszoną ekspresją.

zdjecia do cv

Jak przygotować CV ze zdjęciem?

Przygotowanie CV ze zdjęciem nie jest trudne. Wystarczy skorzystać z wielu popularnych generatorów dostępnych w Internecie. Po uzupełnieniu wszystkich informacji wystarczy dodać zdjęcie, które najczęściej zostanie umieszczone w prawym górnym rogu dokumentu. Wiele osób dopiero na tym etapie widzi, jak ważne jest to, by zdjęcie było wykonane przez profesjonalnego fotografa. Dzięki niemu curriculum vitae wygląda profesjonalnie, a fotografia wykonana telefonem z pewnością nie byłaby tak dobrej jakości. Wysyłaj swoje CV dopiero wtedy, gdy upewnisz się, że wszystko jest takie, jak być powinno.

Gdzie w Krakowie zrobisz profesjonalne zdjęcia do CV?

Szukasz pracy? Wcześniej poszukaj fotografa który wykona dla Ciebie dobre zdjęcia do CV. Jeśli mieszkasz w Krakowie lub okolicach to zapraszam do siebie. Indywidualna sesja to rozwiązanie dzięki któremu zyskasz pakiet świetnych zdjęć wizerunkowych do autopromocji. Wśród nich będą:

– zdjęcia do CV i innych dokumentów

– zdjęcia profilowe na Linked In, Goldenline

– zdjęcia do komunikacji wewnętrznej, intranetu, stopek e-mail

– portrety biznesowe na stronę www

– zdjęcia biznesowe do różnych publikacji

Zapraszam do współpracy

Dariusz Kempny – fotograf
tel. 503 950 939

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go dla innych: