Zdjęcia lekarzy publikowane na stronach internetowych to nie tylko wymóg formalny. To przede wszystkim niezwykle ważny element w budowaniu komunikacji zawodowej. Dzisiejszy post poświęcę w całości temu, jak powinny wyglądać takie fotografie, na jaki typ prezentacji postawić i jakie jeszcze zdjęcia – poza zdjęciami personelu – warto publikować. Zapraszam do lektury.
Spis treści
Zdjęcia lekarzy – dlaczego są istotne?
Czy zdjęcia personelu medycznego są niezbędne w budowaniu relacji z odbiorcą (w domyśle – z pacjentem)? Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta. Otóż niewiele jest branż wymagających takiego poziomu otwartości i wiarygodności jak właśnie zawód lekarza.
Najważniejszy w gronie zawodów z grupy tzw. zaufania publicznego obliguje do budowania relacji z odbiorcą w szczególnie uważny sposób. Profesjonalne zdjęcia publikowane na stronie placówki medycznej są doskonałą formą inicjowania relacji, w której zaufanie jest czynnikiem absolutnie kluczowym.
Nic więc dziwnego, że podmioty świadczące usługi medyczne coraz więcej uwagi poświęcają wizualnym aspektom komunikacji, takim jak zdjęcia wizerunkowe personelu.
Profesjonalne zdjęcia lekarzy – 5 powodów dla których warto je mieć
Lekarz prowadzący praktykę indywidualną lub świadczący usługi w ramach organizacji medycznej, powinien mieć dobre zdjęcia z kilku powodów:
- Profesjonalizm i zaufanie: Dobrze wykonane, profesjonalne zdjęcia pomagają budować wizerunek lekarza jako specjalisty, który jest zaufany i kompetentny w swojej dziedzinie.
- Rozpoznawalność: Zdjęcia lekarza mogą pomóc pacjentom w łatwiejszym rozpoznawaniu lekarza w kontekście placówki medycznej, w której pracuje. To szczególnie przydatne w większych klinikach czy szpitalach.
- Osobisty kontakt: Dobrze wykonane zdjęcia lekarza mogą pomóc w budowaniu osobistego kontaktu z pacjentami. Dają one wrażenie, że lekarz jest dostępny i przyjazny.
- Profil na portalach społecznościowych: Jeśli lekarz prowadzi profile na portalach społecznościowych, takich jak LinkedIn czy Znany Lekarz, profesjonalne zdjęcia są niezbędne do budowania jego wizerunku zawodowego.
- Promocja praktyki medycznej: Jeśli lekarz prowadzi własną praktykę medyczną, dobre zdjęcia mogą pomóc w promocji praktyki i przyciąganiu nowych pacjentów.
Warto zaznaczyć, że zdjęcia lekarza na stronie internetowej powinny być wykonane i utrzymane na odpowiednim poziomie. Należy unikać zdjęć, które nie pasują do kontekstu medycznego, takich jak selfie czy zdjęcia z wydarzeń towarzyskich. Zdjęcia powinny być wykonane przez profesjonalnego fotografa, cechować się estetyką i naturalnością. Dobre zdjęcia pomogą w budowaniu reputacji lekarza, przyciąganiu pacjentów i zwiększeniu poziomu zaufania, co jest szczególnie istotne w obszarze opieki zdrowotnej.
A z punktu widzenia pacjenta?
Z punktu widzenia pacjenta takie zdjęcia mają szczególne znaczenie.
Pierwsza wizyta u wybranego specjalisty dla wielu pacjentów bywa stresująca i niekomfortowa. Pomijając sam jej aspekt zdrowotny, wymaga zaufania do kogoś, kogo widzimy zwykle po raz pierwszy w życiu. Profesjonalna fotografia wybranego lekarza specjalisty nie zmniejszy poziomu stresu, może jednak ukształtować pierwsze wrażenie pacjenta w pozytywny, pozbawiony uprzedzeń sposób.
Ma to znaczenie nie tylko w przypadku młodych lekarzy, dopiero rozpoczynających karierę zawodową. Dobre zdjęcia powinny być również istotne dla uznanych specjalistów (chociażby do różnego rodzaju publikacji). Bez względu na to, czy jest to pediatra, stomatolog, ortopeda, specjalista medycyny estetycznej, czy psycholog – terapeuta – każdy z nich powinien posiadać profesjonalne, przykuwające uwagę, budzące sympatię i zaufanie, aktualne zdjęcia.
Jak powinny wyglądać zdjęcia lekarza – specjalisty?
Profesjonalne zdjęcia lekarza specjalisty powinny podkreślać jego kompetencje zawodowe i profesjonalizm. Ponadto powinny odznaczać się wysokim poziomem estetycznym, co buduje u odbiorcy odpowiednie wrażenie.
Oto kilka wskazówek dotyczących tego, jak powinny wyglądać takie zdjęcia:
Strój i wygląd:
- Lekarz powinien być ubrany w odpowiedni strój zawodowy, który jest charakterystyczny dla jego dziedziny medycyny.
- Strój na sesję zdjęciową powinien być wyprasowany i neutralny (unikamy eksponowania logo firm farmaceutycznych etc.)
- Zadbana i schludna prezencja jest kluczowa. Włosy i zarost powinny być dobrze utrzymane.
- Warto unikać zbyt wyrazistego makijażu i biżuterii, aby zachować profesjonalny wygląd.
Wyraz twarzy, mowa ciała:
- Lekarz powinien prezentować się na zdjęciach z uśmiechem lub łagodnym wyrazem twarzy, aby wydawać się przyjaznym i dostępnym.
- Wyraz twarzy i postawa powinny podkreślać pewność siebie, odzwierciedlając kompetencje specjalisty.
- Otwarta mowa ciała, przejawiająca się w swobodnej, naturalnej postawie i zrównoważonej ekspresji to klucz do dobrych zdjęć.
Tło:
- Tło zdjęcia powinno być neutralne, najlepiej w jasnych kolorach. Może to być gabinet lekarski, ale warto upewnić się, czy w kadrze będzie on wyglądał odpowiednio.
- Warto unikać rozpraszających elementów w tle, które mogłyby odciągać uwagę od lekarza.
Oświetlenie:
- Dobre oświetlenie jest kluczowe. Najlepiej jest korzystać z profesjonalnego oświetlenia, aby uzyskać równomierną i przyjazną ekspozycję w kadrze. Zarówno na pierwszym, jak również drugim planie (tle) zdjęcia.
- Miękkie, rozproszone światło buduje obraz bardziej przyjazny dla oczu niż światło ostre i kierunkowe.
- Twarz na zdjęciu powinna być równomiernie oświetlona, a cienie ograniczone do geometrii twarzy/ sylwetki.
Zdjęcia pacjentów – kwestie prawne
Niektóre specjalizacje medyczne wymagają prezentacji zdjęć sytuacyjnych, a więc pokazujących specjalistę w trakcje pracy, wykonywania diagnozy, czy specyficznego zabiegu. W takich sytuacjach zwykle w kadrze pojawia się również pacjent. W zależności od typu ujęcia, może być on na zdjęciu mniej lub bardziej rozpoznawalny. W każdej sytuacji ważne jest, aby zapewnić zgodność z przepisami dotyczącymi prywatności pacjentów. Nie należy publikować zdjęć bez zgody osób trzecich, nawet jeśli trudno rozpoznać je na zdjęciu. Warto również pamiętać, że taką zgodę w każdej chwili pacjent może cofnąć.
Powszechnym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji zatrudnienie profesjonalnej modelki lub modela, którzy podczas sesji zdjęciowej odegrają w kadrach rolę pacjentów. Pozwoli to wykonać materiał zdjęciowy w sposób bardziej otwarty i zaprezentować relacje lekarz – pacjent w pozytywnym, pozbawionym dystansu ujęciu. Atutem będzie w tym wypadku również wygląd modeli, co dodatkowo podniesie atrakcyjność i estetykę zdjęć.
Fotografia medyczna – gdzie będzie przydatna?
Profesjonalne, portretowe zdjęcia medyczne znajdują zastosowanie w wielu sytuacjach. Najbardziej powszechne z nich to:
- strony www placówek i organizacji medycznych
- strony www poświęcone prywatnej praktyce medycznej
- portale branżowe typu Znany Lekarz, Ranking Lekarzy etc.
- zdjęcia w social mediach LinkedIn, Facebook etc.
- elektroniczne i drukowane publikacje naukowe
- publikacje na sympozjach, konferencjach i wydarzeniach medycznych
Jak widać, pole eksploatacji dla zdjęć wizerunkowych lekarzy jest naprawdę olbrzymie. Właśnie dlatego decydując się na sesję zdjęciową warto wykonać szerszy zakres ujęć do różnych zastosowań.
Jakie jeszcze zdjęcia warto prezentować?
Portretowe, wizerunkowe zdjęcia personelu medycznego to nie wszystko. Warto pomyśleć również o odpowiedniej prezentacji miejsca.
Przy okazji sesji zdjęciowej dla placówki medycznej polecam wykonanie zdjęć prezentujących wnętrza recepcji, poczekalni czy gabinetów, skupiając się na przyjaznym otoczeniu (najlepiej w naturalnym, przyjemnym dla oczu świetle), komfortowej przestrzeni, czy dodatkowych udogodnieniach, istotnych z punktu widzenia samego pacjenta. Nieco mniej eksponowałbym natomiast sam sprzęt medyczny, ograniczając się w tym wypadku do niezbędnego minimum. Tak jak w przypadku zdjęć pracowni tomograficznej, które miałem okazję wykonać jakiś czas temu.
Dobre zdjęcia lekarza specjalisty pomagają budować zaufanie pacjentów i tworzyć profesjonalny wizerunek. To główny powód dla którego warto zainwestować w sesję fotograficzną z profesjonalnym fotografem, który ma doświadczenie w fotografowaniu pracowników medycznych.
Jeśli są Państwo zainteresowani wykonaniem takich zdjęć, zapraszam do kontaktu.