Czy zdjęcie do dokumentów można uznać za zdjęcie biznesowe i umieścić np. w profilu LinkedIn? Czy między zdjęciem paszportowym a np. klasycznym headshot’em jest jakaś istotna różnica? W dzisiejszym poście postaram się odpowiedzieć na te pytania. Zapraszam do lektury.
Spis treści
Zdjęcie do dokumentów vs zdjęcie biznesowe
Całkiem niedawno jeden z moich klientów wyznał, że zanim trafił do mnie na sesję, pierwsze „zdjęcia biznesowe” wykonał w pobliskim punkcie foto. Zdjęcia z tej sesji nie spełniły jego oczekiwań w kategorii zdjęć biznesowych. „To jednak nie to samo…” – usłyszałem.
To prawda. Różnice między zdjęciem do dokumentów a headshot’em biznesowym są wyraźne. Można powiedzieć, że to dwa zupełnie inne typy fotografii. O różnicach bardziej szczegółowo opowiem nieco niżej, wcześniej jednak postaram się wyjaśnić…
Dlaczego punkty foto nie wykonują zdjęć biznesowych?
Wydawać by się mogło, że zdjęcie to zdjęcie i wystarczy pójść do punktu foto by mieć nową, profesjonalną profilówkę na LinkedIn. To jednak nieco bardziej skomplikowane.
Miejsca w których na co dzień wykonywane są profesjonalne zdjęcia do dowodów osobistych czy zdjęcia paszportowe, z reguły nie nadają się zupełnie do fotografii biznesowej. Najczęściej wiąże się to z ograniczoną przestrzenią i światłem, zwłaszcza w przypadku punktów fotograficznych zlokalizowanych np. w galeriach handlowych. W dużej mierze wynika to również z profilu samego zakładu. Fotograf wykonujący świetne zdjęcie do dokumentów niekoniecznie zna się na zdjęciach biznesowych i vice versa.
Przejdźmy do obiecanych różnic. Pierwsza z nich to…
Perspektywa fotograficzna
Perspektywa to pierwsze co różni zdjęcie do dokumentów od zdjęcia biznesowego. Czym jest perspektywa? W dużym uproszczeniu jest to sposób widzenia, na który główny wpływ (w przypadku fotografii) ma obiektyw aparatu. Dla przykładu, ten sam kadr fotograficzny wykonany różnymi obiektywami da zupełnie inny efekt. Perspektywa zmienia się również na wskutek zmiany położenie aparatu względem fotografowanego obiektu.
Zdjęcie do dokumentów wykonywane jest wyłącznie w pozycji „na wprost” a jego zadaniem jest maksymalnie wierne oddanie cech fizjonomicznych fotografowanej osoby. Nie ma tu zbyt wiele miejsca na kreatywność. Choć zdjęcia do dokumentów również mogą być mniej lub bardziej udane, fotograf musi trzymać się sztywnych zasad portretowania, zgodnych z wymogami dla zdjęć do dokumentów tożsamości.
W zdjęciach biznesowych perspektywa wykorzystywana jest w sposób kreatywny, dzięki czemu osoba fotografowana może wyglądać bardziej atrakcyjnie, młodziej, szczuplej etc. Wykorzystanie odpowiedniej ogniskowej lub odpowiednie umiejscowienie aparatu pozwala wydobyć najlepsze cechy wyglądu, cieniując jednocześnie ewentualne niedoskonałości.
Kadr fotograficzny
Kadr fotograficzny to nic innego jak pole obrazu, a więc to co inni zobaczą na zdjęciu.
Zdjęcie do dokumentów obwarowane są określonymi zasadami kadrowania. Oznacza to, że proporcje kadru powinny być dostosowane do wymogów zdjęć paszportowych, zdjęć do dowodów osobistych etc. W tym wypadku określona jest nawet procentowa wielkość kadru jaką powinna zajmować osoba na zdjęciu. Nieodpowiednie proporcje to jeden z najczęstszych powodów dla których zdjęcia są odrzucane przez urzędy państwowe.
Zdjęcia biznesowe mają bardzo różne zastosowania i dlatego nie są ograniczone jedną i tą samą formą kadru. W niektórych sytuacjach będzie to więc zdjęcie typu headshot (z kadrem od czubka głowy do ramion), w innych portret biznesowy (kadr od czubka głowy do połowy ud) lub zdjęcie całej sylwetki. Wykonanie pełnego pakietu ujęć podczas sesji biznesowych daje szerokie możliwości w ich późniejszym wykorzystaniu.
Światło
Światło jest w fotografii czynnikiem decydującym. O tym jak wygląda fotografowany obiekt, osoba, przedmiot czy budynek decyduje rodzaj i ilość uchwyconego światła.
Zdjęcie do dokumentu nie jest formalnie ograniczone w kwestii światła, jednak ze względów praktycznych tego typu zdjęcia wykonywane są szybko, w bardzo uproszczonym schemacie oświetleniowym.
Zdjęcia biznesowe pozwalają na wykorzystanie światła w dużo bardziej kreatywny sposób. Podczas sesji biznesowych w studio wykorzystywane są najczęściej trzy rodzaje światła: główne, wypełniające i kontrujące. Odpowiedni setup światła modelującego pozwala uzyskać efekt trójwymiarowości, nadać portretowi głębi i szlachetności. Miękkie, plastyczne światło sprawia ponadto, że zdjęcie wygląda profesjonalnie i jest przyjemne dla oka odbiorcy.
Ekspresja
Ekspresja to forma komunikowania się z odbiorcą. W odniesieniu do fotografii jest to mowa ciała, mimika etc.
Zdjęcia do dokumentów nie mogą być ekspresyjne. Nie można się na nich uśmiechać, marszczyć brwi ani nawet przekrzywiać głowy. Niedozwolone są okulary i wszelkie dodatki. Takie zdjęcie ma prezentować nasz „techniczny wygląd”- wysokość czoła, rozstaw oczu, kształt brody i nic ponadto.
W fotografii biznesowej ekspresja jest jednym z podstawowych czynników decydujących o odbiorze. Zdjęcia biznesowe powinny wywoływać pozytywne wrażenie, budzić sympatię i eliminować formalny dystans. Ubiór, gestykulacja, mimika- każdy z tych elementów ma wpływ na charakter zdjęcia.
Podsumowanie
Perspektywa, kadr, światło i forma ekspresji to 4 główne czynniki różniące zdjęcie do dokumentów od zdjęcia biznesowego. Zdjęcie do dokumentów jest kadrem czysto technicznym, mającym ułatwić identyfikację osoby na zdjęciu. Biznesowe zdjęcie portretowe jest fotografią wizerunkową o znacznie bardziej złożonym i subtelnym charakterze. Jego zadaniem jest wywoływanie dobrego wrażenia i pozytywnych emocji. Warto z tych walorów korzystać.